OLUKLU MUKAVVA KUTU

OLUKLU MUKAVVA KUTULAR


Kutu Boyutları ve Ekonomik Boyut Seçimi

Kutuların boyutları içten içe ölçülen en, boy ve yükseklik ölçüleridir. Birimi mm.'dir. Boy; kutu kapatıldığında tabanın uzun kenarıdır. En; kutu kapatıldığında tabanın kısa kenarıdır. Yükseklik; kutunun tabanından tavana kadar iç kapakla arasındaki ölçüdür. Kulak, dikişli ya da yapıştırmalı kutularda geniş ya da dar yüzün uzantısıdır. Kulak birleştirme; kutu hacim haline getirildiğinde, kulağın içten ya da dıştan kutunun karşı yüzüne birleştirilmesidir. Oluk yönü; oluklu mukavva üretimi sırasında makinedeki çıkış yönüne dik olan yönüdür. Oluklu mukavva kutuların boy, en ve yükseklikleri ambalaj üzerinde belirtilen değerlere +/-3 mm. toleranslar içinde uygun olmalıdır.


1Yarıklı Tip Oluklu Mukavva Kutular
Alt ve üst kapakları ana gövdeye birleşik, tek parça oluklu mukavvadan oluşan, kulakları yapıştırılmış, dikilmiş ya da bantla birleştirilmiştir.
2Geçmeli Tip Oluklu Mukavva Kutular
Bir ana gövde ile geçmeli olarak çalışan alt üst kapaklardan oluşan kutulardır.
3Katlamalı Tip Oluklu Mukavva Kutular
Katlamalı tip oluklu mukavva kutular, genellikle yalnızca bir levhadan oluşur. Kutunun altı; iki ya da tüm yan duvarları katlanarak kutu haline getirilir. Kutular dikişsiz ya da bantsız yapılabilir. Bu kutular yassı şekilde katlanarak sevk edilip, kullanılacağı zaman kurulup kutu şekline getirilebilir.
4Sürgülü Tip Oluklu Mukavva Kutular
Alt ve üst kapakları ana gövdeye birleşik, tek parça oluklu mukavvadan oluşan, kulakları yapıştırılmış, dikilmiş ya da bantla birleştirilmiştir.
5Bükülmez Tip Oluklu Mukavva Kutular
İki ayrı üç parça ile katlanarak şekillendirilen gövdeden oluşan kutuları kutu haline getirmek için dikiş ya da benzeri bir işlem gerekir.
6Hazır Yapıştırılmış Oluklu Mukavva Kutular
Dip yapıştırmalı kutular olarak da adlandırılan bu kutular, yassı şekilde katlanarak sevk edilir ve yalnızca açılarak kullanılır.